Strategiczny Program Badań Naukowych i Prac Rozwojowych „Nowe technologie w zakresie energii” – wzrost potencjału przemysłu energetyki odnawialnej, rozwój inteligentnej infrastruktury sieciowej (energetycznej) oraz obniżenie emisyjności energetyki poprzez zwiększenie wykorzystania surowców biodegradowalnych oraz produktów odpadowych.
1. Jakie podmioty mogą ubiegać się o dofinansowanie?
Konsorcja w skład których wchodzi co najmniej jedno przedsiębiorstwo i co najmniej jedna jednostka naukowa zarejestrowane i prowadzące działalność na terytorium Polski, przy czym: liderem konsorcjum musi być przedsiębiorstwo, a w skład konsorcjum mogą wchodzić maksymalnie trzy podmioty (będące przedsiębiorstwami lub jednostkami naukowymi).
2. Na co można przeznaczyć pozyskane środki?
- Wykonanie studiów wykonalności
- Badania podstawowe
- Badania przemysłowe
- Eksperymentalne prace rozwojowe
- Prace przedwdrożeniowe
Koszty kwalifikowane:
- Wynagrodzenia: koszty wynagrodzeń wraz z pozapłacowymi kosztami pracy, w tym składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, osób zatrudnionych przy realizacji projektu – pracownicy badawczy, personel techniczny i pomocniczy, w części, w jakiej wynagrodzenia te są bezpośrednio związane z realizacją projektu objętego dofinansowaniem.
- Koszty podwykonawstwa: zlecanie stronie trzeciej części merytorycznych prac projektu, które nie są wykonywane na terenie i pod bezpośrednim nadzorem wykonawcy
- Pozostałe koszty bezpośrednie:
- koszty aparatury naukowo-badawczej i innych urządzeń służących celom badawczym (amortyzacja/leasing lub zakup do 500 tys. zł)
- koszty wiedzy technicznej i patentów zakupionych lub użytkowanych na podstawie licencji, uzyskanych od osób trzecich na warunkach rynkowych tj. Wartości niematerialnych i prawnych (WNiP)
- koszty budynków i gruntów kwalifikowalne są w zakresie i przez okres niezbędny do realizacji projektu; w przypadku budynków są to koszty amortyzacji odpowiadające okresowi realizacji projektu objętego pomocą, obliczone na podstawie przepisów o rachunkowości. W przypadku gruntów są to koszty transferu handlowego lub rzeczywiste poniesione koszty kapitałowe
- inne koszty operacyjne: materiały, surowce, półprodukty, odczynniki, drobny sprzęt laboratoryjny, koszty utrzymania linii technologicznych, elementy służące do budowy i na stałe zainstalowane w prototypie/instalacji pilotażowej, koszty usług doradczych, usługi obce: serwisowe, napraw, transportowe, koszty uczestnictwa w konferencjach, koszty szkoleń, wynajem powierzchni laboratoryjnej, koszty promocji projektu, koszty delegacji
- Koszty pośrednie: koszty, których wielkości nie można jednoznacznie przyporządkować do projektu, rozliczane są ryczałtem, jako procent od pozostałych kosztów kwalifikowalnych projektu (25%), z wyłączeniem kosztów podwykonawstwa.
3. O jakie środki można się ubiegać?
Maksymalna wysokość dofinansowania projektu wynosi:
Dla Fazy I: 100 tys. zł
Dla Fazy II: 15 mln zł
Dla Fazy III: 80 mln zł
Poziom dofinansowania dla jednostek naukowych wynosi 100% w ramach działalności niegospodarczej.
Poziom dofinansowania dla przedsiębiorstw:
Mikro:
Na wykonanie studium wykonalności techniczno-ekonomiczne: 70%
Na badania podstawowe: 100%
Na badania przemysłowe: 80%
Na eksperymentalne prace rozwojowe: 60%
Na prace przedwdrożeniowe: 90%
Na usługi doradcze: 50%
Małe:
Na wykonanie studium wykonalności techniczno-ekonomiczne: 70%
Na badania podstawowe: 100%
Na badania przemysłowe: 80%
Na eksperymentalne prace rozwojowe: 60%
Na prace przedwdrożeniowe: 90%
Na usługi doradcze: 50%
Średnie:
Na wykonanie studium wykonalności techniczno-ekonomiczne: 60%
Na badania podstawowe: 100%
Na badania przemysłowe: 75%
Na eksperymentalne prace rozwojowe: 50%
Na prace przedwdrożeniowe: 90%
Na usługi doradcze: 50%
Duże:
Na wykonanie studium wykonalności techniczno-ekonomiczne: 50%
Na badania podstawowe: 100%
Na badania przemysłowe: 65%
Na eksperymentalne prace rozwojowe: 40%
Na prace przedwdrożeniowe: 90%
Na usługi doradcze: –
4. Jakie technologie mogą być dofinansowane?
- Energetyka wiatrowa na lądzie i na morzu:
- Energetyka wiatrowa na lądzie: Inteligentna farma wiatrowa,
- Rozwój technologii utylizacji lub recyklingu komponentów elektrowni wiatrowych
- Morska energetyka wiatrowa: Pierwsza pływająca turbina wiatrowa na Bałtyku.
- Technologie wytwarzania i wykorzystania wodoru:
- Zintegrowane systemy procesu elektrolizy wody przeznaczone do produkcji wodoru wykorzystujące energię ze źródeł odnawialnych (biomasa, wiatr lub fotowoltaika) wraz z magazynowaniem wodoru lub wprowadzaniem do gazu ziemnego.
- Zgazowanie biomasy leśnej/rolniczej względnie biodegradowalnych odpadów w celu wytworzenia gazu syntezowego możliwego do produkcji wodoru względnie jego pochodnych (metan, metanol amoniak itp.).
- Wysokotemperaturowa piroliza metanu i technologie termochemicznego rozkładu wody w celu wytworzenia wodoru.
- Konwersja instalacji energetycznych wykorzystujących paliwa konwencjonalne na paliwo wodonośne (wodór, metanol, amoniak itd.).
- Magazyny energii i mikrosieci energetyczne i cieplne:
- Budowa lokalnych magazynów energii w różnych technologiach, zintegrowanych z OZE
- Budowa energetycznie zintegrowanej mikro-sieci (obszarowa integracja źródeł generacji energii elektrycznej, ciepła i chłodu, z uwzględnieniem różnych technologii magazynowania energii i jej obszarowego bilansowania).
Projekty ma wyróżniać duży potencjał innowacyjny oraz wysoki stopień zaawansowania technologicznego.
5. Dodatkowe informacje
Projekty będą realizowane w podziale na 3 fazy i będą ze sobą konkurować. W fazie pierwszej, przewidzianej na 9 miesięcy, należy opracować studium wykonalności techniczno-ekonomiczne, dowodzące zasadności realizacji zgłoszonej propozycji. Faza druga ma prowadzić do osiągnięcia w projekcie co najmniej 6. poziomu gotowości technologicznej i będzie realizowana przez 2 lata.
W trzeciej fazie, realizowanej nie dłużej niż 3 lata, opracowane rozwiązanie powinno osiągnąć co najmniej 8. poziom gotowości technologicznej.
Zgodnie z założeniami Strategicznego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych „Nowe technologie w zakresie energii”, wsparcie finansowe w kolejnych fazach będzie udzielane tylko tym projektom, które otrzymają pozytywną rekomendację podczas oceny rezultatu poprzednich faz.
Realizacja projektu rozpoczyna się w tym samym dniu dla wszystkich projektów – termin to 3 października 2022 r.
Okres od rozpoczęcia realizacji projektu do jego zakończenia wynosi do 77 miesięcy i obejmuje:
- dla fazy I: 9 miesięcy (po 9 miesiącach od daty rozpoczęcia projektu nastąpi, trwająca 4 miesiące, ocena formalna, merytoryczna raportów na podstawie zdefiniowanych kryteriów przejścia z fazy I do fazy II realizacji projektu),
- dla fazy II: 24 miesiące (po 37 miesiącach od daty rozpoczęcia projektu nastąpi, trwająca 4 miesiące, ocena formalna, merytoryczna na podstawie zdefiniowanych kryteriów przejścia z fazy II do fazy III realizacji projektu);
- dla fazy III: do 36 miesięcy
Projekty wybrane do dofinansowania konkurują ze sobą przez cały okres trwania projektów. Liczba
projektów do dofinansowania jest limitowana.
6. Harmonogram składania wniosków
1 września – 30 listopada 2021 r.
Oferujemy pełne wsparcie w procesie pozyskania dotacji. Umów się na darmowe konsultacje.