fundusz modernizacyjny
Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej
Dofinansowanie magazynów energii elektrycznej i związanej z nimi infrastruktury, wspierany z Funduszu Modernizacyjnego.
Dla kogo:
MŚP i duże firmy
Poziom dotacji:
do 65%
Start naboru
IV kwartał 2024
Konkurs Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej jest realizowany w ramach Funduszu Modernizacyjnego, którego Polska jest największym beneficjentem. Organizatorem konkursu jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który udostępni łącznie 4 mld zł na wsparcie inwestycji w sektorze energetycznym. Celem programu jest zwiększenie elastyczności i bezpieczeństwa polskiego systemu energetycznego poprzez stymulowanie wzrostu inwestycji w magazyny energii elektrycznej.
Przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o wsparcie w formie dotacji do 65% kosztów kwalifikowanych oraz preferencyjnych pożyczek. Środki można przeznaczyć na budowę magazynów energii o mocy co najmniej 2 MW i pojemności minimum 4 MWh, które muszą być podłączone do sieci dystrybucyjnej. Program ma na celu wsparcie działań mających na celu poprawę stabilności i bezpieczeństwa polskiego systemu elektroenergetycznego.I
Dla kogo przeznaczona jest dotacja?
Konkurs jest skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a także dużych przedsiębiorstw planujących inwestycje w magazyny energii elektrycznej o minimalnej mocy 2 MW i pojemności nie mniejszej niż 4 MWh.
Wsparcie mogą uzyskać przedsiębiorstwa, które posiadają prawo do dysponowania nieruchomością, na której realizowane będzie przedsięwzięcie, oraz spełniają wymogi formalne i techniczne, takie jak uzyskanie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej oraz pozwolenia na budowę.
Środki z programu mogą być przeznaczone na budowę magazynów energii (o mocy co najmniej 2 MW i pojemności nie mniejszej niż 4 MWh), w tym na zakup i instalację niezbędnej infrastruktury, takiej jak kontenery bateryjne, inwertery, transformatory, systemy zarządzania magazynem (BMS, EMS), systemy wspomagające (detekcja, ppoż., klimatyzacja) oraz zabezpieczenia. Dofinansowanie obejmuje również budowę przyłącza do sieci oraz wszelkie niezbędne prace związane z konfiguracją i adaptacją magazynów energii, zgodnie z wymaganiami unijnymi.
Na co można przeznaczyć środki?
Czy Twoja firma ma szansę na pozyskanie dotacji?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się więcej nt. dofinansowania.
Środki na sfinansowanie programu pochodzą z Funduszu Modernizacyjnego, który wspiera modernizację sektora energetycznego w Polsce. Projekt musi zostać zakończony w ciągu 36 miesięcy od dnia przyznania dofinansowania, a środki muszą zostać wydatkowane do końca 2028 roku. Okres trwałości projektu wynosi 5 lat. Program nie przewiduje wsparcia dla magazynów energii typu off-grid ani dla instalacji rozproszonych w różnych lokalizacjach, które łącznie spełniałyby minimalne wymagania. Wnioski będą oceniane na podstawie warunków technicznych i formalnych, a wsparcie jest dostępne zarówno dla magazynów typu stand-alone, jak i tych zintegrowanych z istniejącymi instalacjami OZE, pod warunkiem, że będą one przyłączone do sieci dystrybucyjnej.
Ile może wynieść wsparcie?
Forma wsparcia
dotacja do 65% (mikro, małe przedsiębiorstwa) + preferencyjna pożyczka (WIBOR 3M + 0,5%)
Alokacja w konkursie
4 mld PLN
Harmonogram konkursu
Nabór
IV kwartał 2024
BLDG w liczbach
Porozmawiajmy o dotacji dla Twojej firmy!
Umów się na konsultację z naszymi ekspertami, którzy pomogą Ci dopasować najlepsze rozwiązanie dla Twojego projektu