STRATEGICZNY PROGRAM BADAŃ NAUKOWYCH I PRAC ROZWOJOWYCH
Nowe technologie w zakresie energii III
Wsparcie badań naukowych i prac rozwojowych w zakresie nowych technologii energetycznych, mających potencjał do wdrożenia i przyczyniających się do poprawy efektywności energetycznej.
Dla kogo:
konsorcja naukowo-przemysłowe
Poziom dotacji:
do 85%
Start naboru
16 września 2024
Konkurs Nowe Technologie w Zakresie Energii jest już trzecią edycją w ramach Strategicznego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych, mającego na celu wspieranie projektów z zakresu nowoczesnych technologii energetycznych. Z budżetem 400 mln zł, program wspiera innowacyjne projekty badawczo-rozwojowe w obszarach energetyki wiatrowej na lądzie i morzu oraz energetycznego wykorzystania ciepła geotermalnego.
Konkurs skierowany jest do konsorcjów naukowo-przemysłowych, realizujących projekty o dużym potencjale innowacyjnym i wysokim stopniu zaawansowania technologicznego. Projekty muszą być realizowane w dwóch fazach, z maksymalnym czasem trwania wynoszącym 60 miesięcy, a ich zakończenie musi nastąpić do 2030 roku.
Dla kogo przeznaczona jest dotacja?
Aktualny konkurs przeznaczony jest dla konsorcjów naukowo-przemysłowych składających się z maksymalnie 5 podmiotów, w tym co najmniej jednego przedsiębiorstwa i jednej jednostki naukowej. Zgodnie z regulaminem, liderem konsorcjum składającego wniosek musi być przedsiębiorstwo.
NCBR może dofinansować projekt, jeśli wnioskodawca zobowiąże się wdrożyć jego wyniki w terminie trzech lat od zakończenia realizacji fazy II projektu.
Dofinansowanie w ramach konkursu można uzyskać na realizację projektów badawczo-rozwojowych w obszarach energetyki wiatrowej oraz geotermii. Projekty muszą obejmować zarówno fazę badań, jak i fazę prac rozwojowych oraz przedwdrożeniowych. Środki można przeznaczyć m.in. na studium wykonalności, badania podstawowe, przemysłowe oraz eksperymentalne prace rozwojowe.
Na co można przeznaczyć środki?
Obszary tematyczne
T2- Energetyka wiatrowa na lądzie i na morzu
- T2.1. Energetyka wiatrowa na lądzie.
- T2.1.1 Inteligentna farma wiatrowa.
- T2.1.2. Rozwój technologii utylizacji lub recyklingu komponentów elektrowni wiatrowych.
- T2.2 Morska energetyka wiatrowa.
- T2.2.1. Pierwsza pływająca turbina wiatrowa na Bałtyku.
- T2.2.2. Technologie służące budowie Morskich Farm Wiatrowych (MFW).
T6 -Energetyczne
wykorzystanie ciepła geotermalnego (geotermia)
- T.6.1. Kogeneracyjny układ geotermalny.
- T6.2. Instalacja wykorzystująca wody geotermalne do magazynowania energii elektrycznej przy wykorzystaniu zintegrowanego wytwarzania ciepła, chłodu i energii elektrycznej.
- T6.3. Wykorzystanie energii i wód geotermalnych w rolnictwie/przetwórstwie rolno-spożywczym w Polsce.
- T6.4. Technologie z zakresu inżynierii złożowej dla poprawy efektywności eksploatacji złóż geotermalnych – zwiększenia produktywności/chłonno ści odwiertów, umożliwiające eksploatację i wykorzystanie średnio i wysoko mineralizowanych wód geotermalnych .
- T6.5. Technologie umożliwiające eksploatację i wykorzystanie niskotemperaturowych wód geotermalnych w niskotemperaturowych systemach grzewczych.
- T6.6. Technologia wykorzystująca sczerpane złoża węglowodorów do pozyskiwania energii geotermalnej lub magazynowania energii.
- T6.7. Sztuczna inteligencja w optymalizacji pozyskiwania energii geotermalnej dla poprawy efektywności istniejących ciepłowni geotermalnych.
Czy Twoja firma ma szansę na pozyskanie dotacji?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się więcej nt. dofinansowania.
Konkurs kładzie szczególny nacisk na projekty, które mają duży potencjał innowacyjny oraz wysoki stopień zaawansowania technologicznego, a także przyczyniają się do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu. Realizacja projektów musi rozpocząć się najpóźniej 15 kwietnia 2025 r., a czas trwania fazy I nie może przekroczyć 24 miesięcy, natomiast fazy II – 36 miesięcy. Szczegółowa dokumentacja konkursowa jest dostępna na stronie NCBR.
Ile może wynieść wsparcie?
Maks. poziom dofinansowania:
85%
Min. wartość koszt. kwalifik.
5 mln PLN
Alokacja w konkursie
400 mln PLN
Terminy naborów
III konkurs
16.09.2024 – 15.11.2024
BLDG w liczbach
Porozmawiajmy o dotacji dla Twojej firmy!
Umów się na konsultację z naszymi ekspertami, którzy pomogą Ci dopasować najlepsze rozwiązanie dla Twojego projektu